poniedziałek, 7 października 2019

Założenie bloga. Od czego zacząć i do czego dązyć?

Już nieraz zastanawiałeś się jak to jest zostać blogerem? Masz mnóstwo pomysłów i jesteś kreatywny? Masz smykałkę do prowadzenie profili na social mediach i chciałbyś dzielić się czymś więcej z innymi? Jeżeli chociaż w części wymienionych opisów widzisz siebie to oznacza, że nadszedł czas na założenie bloga. Twojego internetowego miejsca na ziemi.

Ale od czego zacząć swoją przygodę z blogowaniem? Najlepiej będzie wszystko opanowywać sobie po kolei. Przede wszystkim musisz się zastanowić na jaki temat chcesz pisać. Obecnie mam wrażenie, że największą część zajmują blogi stricte recenzenckie. Tak zwane kosmetyczne, książkowe bądź obejmujące inną branżę. Lifestyle ostatnio też podbija internety. Najmniej jest tych specjalistycznych. Powiedzmy typowo nakierowanych na konkretną dziedzinę życia: odżywianie (chociaż ostatnio takowych pojawia się sporo), choroby i inne. A także hobbistyczne, tworzone z pasją i miłością do konkretnej dziedziny. Najważniejsze, byś czuł się pewnie w tym, o czym chcesz pisać.

Gdy wybrana została tematyka krokiem następnym jest podjęcie decyzji, czy zakładamy bloga na darmowej stronie, tak jak np. na bloggerze, czy inwestujemy we własną stronę www z domeną na wyłączność. Jeżeli jesteś laikiem to proponuje na początku skorzystać z darmowej strony. Tu także znajdziesz szablony, które będziesz mógł wgrać bez ponoszenia kosztów i stworzyć takie miejsce, które będzie odzwierciedleniem Twojej wizji.

Gdy już mamy swoje miejsce w sieci należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze - systematyczność. Warto ustalić sobie ile postów w skali miesiąca chcemy publikować i starać się trzymać tego harmonogramu. Po drugie, jeżeli wiemy o czym chcemy pisać to róbmy to rzetelnie. Warto pamiętać, że czytelnicy muszą kojarzyć naszego bloga jako wiarygodne źródło informacji. Przykładajmy się do tego, o czym piszemy, a z pewnością czytelnik do nas wróci. No i trzecia kwestia, nie mniej ważna - zdjęcia. Istnieją banki zdjęć z których możemy bezpłatnie korzystać. Jednak mnie osobiście nie przyciąga to samo zdjęcie widziane na kilku rożnych stronach. Zainwestujmy w porządny aparat, albo chociażby telefon z dobrą kamerką. Wystarczy własna wyobraźnia i odrobina podstawowej wiedzy na temat obróbki zdjęć i będziemy tworzyć naprawdę piękne i przyciągające uwagę obrazy.


Gdy już opanujemy blogosferę, to warto zainwestować trochę czasu na poznanie jej tajników. Chodzi mi głównie o pozycjonowanie stron, bo przecież tworząc treści pragniemy, aby dotarły one do jak największego grona odbiorców. Prościej mówiąc SEO ( z ang. Serach Engine Optimization), czyli optymalizacja serwisu dla wyszukiwarek internetowych. Polega ona na tym, że tworzone treści podlegają pewnym regułom, dzięki którym roboty Google wybiorą nasze treści wśród tysiąca innych i umieszczą na szczytach wyszukiwań. 

Nie od dziś wiadomo, że gdy wpisujemy poszukiwaną rzecz bądź usługę w wyszukiwarce pokazuje nam się od kilku do kilkunastu stron z wynikami. Wiem po sobie, że najczęściej swoją uwagę skupiam na tej pierwszej stronie. Co sprawia, że decyduje się na zakup, czy przeczytanie artykułów z kilku pierwszych pozycji, natomiast resztę pomijam. By znaleźć się na tzw. szczycie musimy przestrzegać kilku reguł. Przestrzeganie poprawności kodu HTML i przejrzystość naszej strony to podstawa. Systematyczność pisania i unikalność treści. Dużą rolę graja tu słowa bądź frazy kluczowe, które są najczęściej wyszukiwane przez odbiorców. Odnośniki do stron tych najbardziej popularnych i aktualizowanych. To właśnie te uznawane są za najbardziej wartościowe.  

Jeżeli nie czujemy się na tyle, aby się za bardzo zagłębiać w temat SEO, to warto oddać to w ręce specjalistów. Pamiętajmy, że za powodzeniem przedsięwzięcia stoi najczęściej dobrze wypracowana strategia i lata praktyki. Dogłębne badanie rynku i wieloetapowa analiza, a także podjęte na tej podstawie działania z pewnością przyniosą oczekiwany rezultat. Nasz blog osiągnie lepszą i korzystniejszą pozycje w wyszukiwarce. Zdobędziemy tym samym większą ilość odbiorców, a jak wiadomo nic tak nie motywuje twórcę, jak duża ilość odbiorców jego twórczości.

10 komentarzy:

 1. SEO to dla mnie czarna magia, w ogóle tego nie ogarniam i daję sobie radę z tym o tyle, o ile na bloggerze. Staram się jednak rozwijać i pilnować tego nieszczęsnego SEO. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Warto dobrze przemyśleć o czym i w jaki sposób zamierzamy pisać. Muszę pochylić się w końcu nad SEO ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Konkretny poradnik dla początkujących - super robota! :) A tak na marginesie, ja pomimo, że bloguję już kilka lat wciąż uczę się SEO i końca nie widać... ;p

  OdpowiedzUsuń
 4. Trafiłaś idealnie w punkt. Jeżeli ktoś zdecyduje już się na tzw. "blogowanie", bez względu na tematykę, to aby dotrzeć do większego grona odbiorców i to kontrolować, warto zapoznać się z pozycjonowaniem stron. Dzięki temu uzyskamy szereg ważnych informacji. Bardzo dobry wpis.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem pod wrażeniem. Bardzo ciekawie napisany artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ogólnie jeśli prowadzimy swojego bloga to naturalnym jest, że zależy nam na ściąganiu czytelników. Ja mam swoją stronę firmową i czytałem o audycie pozycjonowania https://www.zgred.pl/audyt-pozycjonowania-oraz-linkow/ który jak widzę odgrywa dość mocno znaczącą rolę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Interesujący artykuł. Przydatne informacje i porady. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. Wpis po prostu super. Ogólnie Twój blog jest bardzo ciekawy, więc mam nadzieje, że niebawem dodasz jeszcze jakiś wpis.

  OdpowiedzUsuń
 9. Informacje jak najbardziej przydatne! Warto było tutaj zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 MarusiTestowanie , Blogger