2/22/2024 05:30:00 AM

Prawa Pacjenta, czyli jak zawalczyć o to, co Twoje?

 Kolejny wpis z serii Warto wiedzieć u mnie na blogu. Tym razem poruszymy temat bardzo obszerny i kontrowersyjny,  mianowicie - Jakie prawa ma pacjent i w jaki sposób ich dochodzić?


 Rola pacjenta myślę, że każdemu z nas jest bardzo dobrze znana. Właściwie od momentu urodzenia jesteśmy przypisani do konkretnej przychodni i prowadzi nas wybrany przez nas lekarz rodzinny. Najczęściej z jego pomocy korzystamy wtedy, gdy coś się konkretnego dzieje. Na szczęście w XXI wieku coraz popularnie staje się dbanie o zdrowie "na bieżąco". Niektóre badania zaleca się robić systematycznie aby monitorować ogólny stan zdrowia.  Nie czekajmy na to, aż coś się wydarzy, tylko ubezpieczmy się za w czasu. Składki (pod warunkiem, ze pracujemy), odprowadzane są z naszych wypłat co miesiąc obejmują m.in. te zdrowotne. W przypadku choroby daje to możliwość skorzystania z narodowego funduszu zdrowia i uzyskanie pomocy specjalisty. Coraz częściej sięgamy również po dodatkowe ubezpieczenie prywatne, które daje nam szersze spektrum korzystania z pomocy lekarskiej. W przypadku specjalistycznych badań jest to opcja, dzięki której przyśpieszamy konkretne badania i omijamy długie kolejki i czas oczekiwania. Każdy pacjent powinien znać swoje prawa. Wykres takowych można znaleźć chociażby w internecie. Ten umieszczony poniżej znalazłam właśnie na przestworzach internetu.


Bez względu na to, czy korzystamy z pomocy lekarzy na NFZ czy prywatnie nie jesteśmy w 100% chronieni przed błędami lekarskimi. Jesteśmy tylko ludźmi i takie sytuacje się zdarzają. W praktyce lekarskiej są to błędy niekiedy dosyć poważne i mogę spowodować trwały lub tymczasowy uszczerbek na zdrowiu. W takich przypadkach warto poszukać pomocy na prawapacjenta.org. Złamania, skręcenia i pocięcia najczęściej zaliczamy do tych krótkotrwałych, tymczasowych. Natomiast urazy psychologiczne, neurologiczne i emocjonalne są uszczerbkiem z kategorii trwałych. Zgodnie z postanowieniami Kodeksu cywilnego poszkodowany może się ubiegać o odszkodowania, zadośćuczynienie czy nawet rentę. Fundacja Ośrodek Pomocy Poszkodowanym to grupa specjalistów: prawników i doradców w zakresie praw pacjenta z wieloletnim doświadczeniem. Wiedza specjalistyczna jest ciągle pogłębiana po to aby na odpowiednim poziomie prawnym móc pomagać osobom poszkodowanym przez błąd medyczny. Można liczyć na indywidualne podejście i odpowiednie zaangażowanie w każdy przypadek. Tych przypadków i ewentualności jest sporo i pamiętajmy, że ubezpieczyciele najczęściej rozpatrując nasz wniosek o odszkodowanie będą się starali zmniejszyć wartość należnych nam środków. Mamy pełne prawo nie godzić się na ich warunki. Domagać się swoich racji możemy poprzez drogę sądową. Odszkodowania przyznawane drogą sądową niekiedy są wielokrotnie większe od początkowej wyceny firmy ubezpieczeniowej.

Oszczędzając czas, nerwy i pieniądze możemy się także zwrócić o pomoc do specjalistów, którzy zajmą się naszą sprawą. Dzięki wiedzy najlepszych radców prawnych możemy być pewni, że sprawy o odszkodowania mają większe szanse rozstrzygnięcia na korzyść poszkodowanego. Po zgłoszeniu nie ponosimy żadnych wstępnych kosztów, więc tu dodatkowy plus. Warto pamiętać, że nie ma sytuacji bez wyjścia, a do każdego zdarzenia należy podejść ze spokojem i rozsądkiem. Pomoc fachowców jest jednym z możliwych rozwiązań i najczęściej jednym z najlepszych. Więc dlaczego z tej opcji nie skorzystać? Poniżej zostawiam informację kontaktowe, które mogą się przydać.
 

 #wpissponsorowany #reklama 

Brak komentarzy:

Dziękuję za komentarz.