2/18/2024 01:17:00 PM

Czym jest PPOŻ?

 W  życiu spotykamy się z wieloma skrótami, które bardzo często niewiele nam o sobie mówią. Nie mam tu na myśli nazw fachowych spotykanych tylko i wyłącznie przy okazji chociażby jakichś chorób z którymi mamy styczność w medycynie. Niektóre skróty są ważne o ile nie najważniejsze. Ich znajomość jest równoznaczna z ich zrozumieniem i przestrzeganiem z nimi związanych zasad.  Zasady te mogą mają wpływ na nasze zdrowie, a niekiedy nawet ratują nam życie.


 Dziś mowa będzie o skrócie i znaczeniu PPOŻ. A jest nim nic innego jak zbiór przepisów i zasad nieodzownie dotyczących zasad ochrony przeciwpożarowej. Są one unormowane w Polsce ustawą z 24 sierpnia 1991 roku mówiącej o ochronie przeciwpożarowej. 

Najczęściej ze skrótem PPOŻ spotykamy się w miejscach pracy. Obszernie ten temat jest omawiany na obowiązkowych szkoleniach BHP, które są przeprowadzone w formie instruktarzu poprowadzonego przez wyznaczoną ku temu osobę o specjalistycznych uprawnieniach. W poszukiwaniu fachowej pomocy w tym temacie natrafiłam na stronę www.nofire.pl. Jest to firma, która od  2013 r. działa w branży kompleksowych usług z zakresu ochrony przeciwpożarowej i BHP. Załogę NoFire tworzą wykwalifikowani specjaliści - inżynierowi i technicy pożarnictwa, serwisanci i monterzy sprzętu przeciwpożarowego, specjaliści BHP. W jednym miejscu możemy nie tylko uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania w temacie, ale również możemy liczyć na pomoc rzeczoznawców ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych i projektantów branżowych z którymi firma ściśle współpracuje.

Każdy budynek musi spełniać określone warunki bezpieczeństwa. Warto pamiętać o kilku bardzo ważnych punktach w tym temacie. Po pierwsze projektowanie i dokumentacja. Ważną sprawą jest wiedza na temat tego, gdzie i jak powinny być rozmieszczone np. wyjścia ewakuacyjne i sprzęt gaśniczy. Po drugie warto pamiętać, że wszelki sprzęt tego typu musi nie tylko posiadać podstawową dokumentację ale również musi przechodzić regularne, najlepiej coroczne kontrole bezpieczeństwa. Odpowiednia konserwacja podwyższa poziom bezpieczeństwa i daje większe szanse na przeżycie w sytuacjach kryzysowych. Po trzecie warto pamiętać o zabezpieczeniach dodatkowych i ich odpowiednim montażu. Mam tu na myśli chociażby systemy oddymiania, czy czujniki dymu, które pozwalają na wykrycie tlenku węgla, który dla człowieka nie jest wyczuwalny a skutki jego zatruciem najczęściej są śmiertelne. 

Edukacja jest ważna. Uświadomienie społeczeństwa w temacie PPOŻ jest ważne. Warto pamiętać, że są specjaliści w danej dziedzinie, którzy temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego znają od podszewki i służą swoją fachową wiedzą i pomocą.  Powierzając im swoje domy, biura, hale możemy być pewni, że bezpieczeństwo tu jest sprawą priorytetową i wszelkie czynności z nim związane odbędą się na najwyższym poziomie.

Czy temat PPOŻ jest Wam znany?


#wpissponsorowany #reklama 

2 komentarze:

Dziękuję za komentarz.