5/24/2022 12:36:00 PM

Siatka zabezpieczająca na budowie - niezbędnik, czy niepotrzebny wydatek?

 Jeżeli kiedykolwiek mieliście do czynienie z budownictwem w ogóle to wiecie, że jest to temat bardzo obszerny i raczej nie do okiełznania w pełni. W którymś z ostatnich postów wspominałam, że mój szwagier (swoją drogą budowlaniec) jest na etapie budowy swojego wymarzonego domu. Przez kilka lat byłam w otoczeniu rodziny, która poświęciła życie temu zawodowi i wciąż pracowała na różnego rodzaju projektach. "Liznęłam" więc co nie co i uważam, że są tematy, które zdecydowanie warte są poruszenia. W dzisiejszym wpisie chciałabym nieco bliżej przyjrzeć się bezpieczeństwu na budowie. Dokładnie rzecz ujmując, jednemu z elementów, dzięki któremu będziemy pewni,  że ryzyko niebezpieczeństwa jest zminimalizowane.

(źródło obrazku: internet)

Czym jest siatka zabezpieczająca i jaką funkcję spełnia? 

Najprościej ujmując jest to element, który ma służyć do zabezpieczenia podczas prac budowlanych a także remontowych. Najczęstsze zastosowanie to montaż na zewnętrznych krawędziach budynków. Znajduje także swoje miejsce na niższych poziomach budowy i jako zabezpieczenie ciągów komunikacyjnych. Np. przy niedokończonych schodach między piętrami. 
Siatka ta zazwyczaj składa się z dwóch warstw z których jedna posiada  mniejsze,a druga zdecydowanie większe oczka. Taka kombinacja pozwala przechwycić zarówno te większe, jak i mniejsze przedmioty. Powszechnie wiadomo, że absolutnym niezbędnikiem dla pracowników lub osób przebywających na budowie są kaski ochronne. Lecz tego typu ochrona nie zawsze jest skuteczna. Dzięki dodatkowym zabezpieczeniom jakie daje siatka mamy szansę na wyjście bez szwanku, w momencie gdy coś będzie spadać z wyższego piętra zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budowy.
 
(źródło zdjęcia: https://strumin.pl/zabezpieczenia-budowlane/siatki-zabezpieczajace/)

Siatki budowlane zazwyczaj są dość lekkie i łatwe w montażu. Dzięki swojej elastyczności dopasowuje się do wielu rodzai budowli i podnosi poziom ich bezpieczeństwa. Dobrze wymyślony układ amortyzujący pochłania energie upadku tym samym minimalizując obciążenie. Uchroni nas od obcych ciał spadających nawet z wysokości 7 metrów. Zazwyczaj u producenta można znaleźć również szeroki wachlarz dodatkowych elementów zabezpieczających, m.in. podestów budowlanych. Warto się dokształcić w niektórych tematach by uczynić  prace swoją i innych robotników bardziej bezpieczną.

Mieliście kiedyś do czynienie z budową domu? Macie jakieś rady oparte na własnych doświadczeniach jeżeli chodzi o bezpieczeństwo podczas wszelkiego rodzaju prac budowlano-remontowych?


1 komentarz:

Dziękuję za komentarz.