niedziela, 7 kwietnia 2019

Moja dzika Syberia Karolina Kozioł, czyli najdłuższa podróż koleją. Recenzja.

"Widzisz, każdy z nas jest Kolumbem własnej duszy  i nosi ze sobą kontynent nieodkrytych możliwości. Ważne jest, by odkryć świat, inną kulturę i to, kim się tak naprawdę jest."


Kolejna książka na blogu. Kolejna perełka. Kolejna świetna pozycja, która pozwala spojrzeć na świat z innej perspektywy. Wiem, że określenie "kolejna" wciąż się powtarza, ale jest to doskonałe sformułowanie obejmujące wszystkie dotychczasowe dzieła, recenzje których ukazały się na blogu.


Moja dzika Syberia wydawnictwa Psychoskok wedle jej autorki Karoliny Kozioł nosi miano reportażu.  Na nieco ponad 100 stronach zamieszona jest relacje z odbytej przez nią podróży Koleją Transsyberyjską. Przebyty szlak liczy ponad 9000 km. Opis natury zapiera dech. W książce, zawarta jest także wiedza praktyczna i historyczna, która niewątpliwie zaciekawi każdego czytelnika. Z kolei historie osób z którymi autorka miała styczność podczas podróży potrafią zmienić światopogląd czytelnika.


Książka podzielona jest na rozdziały, w których przedstawione są kolejne etapy wyprawy. Na samym początku poznajemy autorkę, która wraz ze swoja koleżanką Lizą postanawia wyruszyć w podróż najdłuższą koleją świata. Nie jest to ich pierwsza wspólna wycieczka bez konkretnego planu i większego funduszu. Kolejna spontaniczna decyzja, którą podjęły by spełniać swe marzenia, pokonywać słabości i odkrywać nieznane im dotychczas zakątki świata.

"Mam marzenia, które dają mi silę do walki. Różnica między ludźmi, którzy realizują swoje marzenia, a całą resztą świata nie polega na zasobności portfela. Chodzi o to, że jedni przez całe życie śnią o przygodach, a inni pewnego dnia podnoszą wzrok znad książki, wstają z fotela i wyruszają na spotkanie swoich marzeń..."


Wraz z autorką i jej przyjaciółką odbywamy podróż Koleją Transsyberyjską. Droga przebyta od Moskwy aż do Władywostoku podczas której poznajemy nie tylko uroki natury i specyfikę jazdy pociągiem np. kilkudniowa wędrówka bez możliwości wzięcia prysznica. Niemal każdy rozdział zawiera także historię podróżników, których autorka spotyka na swojej drodze. Poznajemy m.in. chłopca, który marzy by zostać muzykiem i grać na scenie Opery Bolszoj. Bezdomnego Syryjczyka o imieniu Abbas, którego wszyscy inni uważają za terrorystę, ze względu na jego pochodzenie i wygląd. Jego marzeniem jest wydanie własnych zapisków w formie książki. Poznajemy także muzyka o imieniu George, którego wszyscy pasażerowie postrzegają jako zadufanego i bezczelnego faceta. Tymczasem okazuje się, że jest on wrażliwym człowiekiem, który za wszelką cenę próbuje zwrócić na siebie uwagę innych. Robi to dlatego, iż w przeszłości nie otrzymał dostatecznej miłości i względów od swoich rodziców.

"Ta podróż to prawdziwa metafora życia."


Tą książkę pokochałam od pierwszych stron. Dlaczego? Bo przeniosła mnie w świat podróżnika. Na chwilę poczułam się wolna i głodna świata, jak nasza autorka. Pozazdrościłam jej tej swobody i szaleństwa. Pewności siebie i pokonywania swojego strachu oraz słabości. Podczas czytania poznałam kilka ciekawostek na temat niektórych miejsc i zwyczajów, do których przyzwyczajeni są Rosjanie. W niektórych rozdziałach się uśmiechałam, niektóre przyprawiały mnie o dreszcze. Przy wielu rozmowach z (nie)zwykłymi (jak określa ich sama autorka) ludźmi miałam możliwość na chwilę przemyślenia i głębszą refleksje dotyczącą zwyczajnych przyziemnych spraw. Nie wystarczy tą książkę streścić, warto po nią sięgnąć i przeżyć tą podróż wraz z autorką. Polecam Wam tą pozycję i gwarantuje, że po jej lekturze na wiele spraw spojrzycie pod zupełnie innym kątem. 


Czytać uwielbiam i sięgam po różne gatunki. Motywy historyczne, podróże, morderstwa, a także wątki miłosne, w których rozterki towarzyszące bohaterom bywają naprawdę imponujące. W życiu jak i książkach spotykają nas różne perypetie. W niektórych z nich pomóc mogą nam specjaliści. Jeżeli czeka was np. rozwód to warto się zwrócić o pomoc do dobrego adwokata. Pomoże on przejść przez ten proces z podniesioną głową i mniejszymi zmartwieniami jeżeli chodzi o kwestie prawne.
20 komentarzy:

 1. Lubie ksiązki, ktore nie tylko maja ciekawa fabułe ale mozna dowiedziec sie z nich ciekawostek o swiecie. I ta pozycja na pewno do takich nalezy.

  OdpowiedzUsuń
 2. połączenie lektury z wiedzą to świetne połączenie. U mni fanatykiem takich książek jest teść więc na pewno mu kupie

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tej książce. Dla mnie historia w niej przedstawiona jest niesamowita. Widać, że włożono w jej powstanie mnóstwo pracy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno skorzystamy z tej podpowiedzi bo lubimy takie książki

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo fajny pomysł na książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. taką książkę to ja bym dość szybko pochłonęła :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja ciocia marzy o takiej podróży, polecę jej

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki takiej książce można poczuć się przez chwilę jak towarzysz w takiej podróży. Lubię książki tego typu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. ja lubię głównie kryminały choć po takie książki też czasami sięgam

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę że ta ksiązka mogłaby mi się spodobać. Ostatnio czytam bardzo dużo.

  OdpowiedzUsuń
 11. Proszę proszę, zupełnie inny gatunek książki. Ale tematyka mi się podoba. Pokonać tak ogromna ilość km wymaga ogromnej odwagi i determinacji. Cieszę się, że sięgasz i po takie pozycje. Jak widać nie ma co sie szufladkować w jednym gatunku. Na wyciągnięcie dłoni mamy tak fantastyczne książki jak właśnie ta warta uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 12. Lubię takie książki i chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Super sie zapowiada :)
  http://naprawdenienazarty.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. Już sam ten cytat o spełnianiu swoich marzeń motywuje i inspiruje!
  Ja aktualnie zbyt często nastawiam się na jeden gatunek książek czyt. babskie/romanse itp. a jest tyle innych, po które warto sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Klimat Syberii jest niesamowity. Sama w sobie jest tajemnicza, dzika.
  Zapraszam na nowy post. Będzie mi bardzo miło jeśli wpadniesz ♥
  Pozdrawiam! BITHERPHOBIA - Klik

  OdpowiedzUsuń
 16. Książka bardzo mnie zaciekawiła :) Zamieszczone cytaty są niezwykle refleksyjne! <3
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 17. Chętnie polecę tą książkę mojej przyjaciółce :)

  OdpowiedzUsuń
 18. myślę, że bym się wciągnęła w jej czytanie

  OdpowiedzUsuń
 19. Ta książka nie jest niestety dla mnie :( Nie przepadam za tego typu książkami

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 MarusiTestowanie , Blogger