piątek, 22 marca 2019

Jan Szymański "Książki, przez które zginiesz". Recenzja.

Recenzji książkowych u mnie na blogu ciąg dalszy. Tym razem skusiłam się na pozycje Jana Szymańskiego "Książki, przez które zginiesz". Jeszcze przed zerknięciem na krótki opis zamieszczony na okładce miałam wrażenie, że będzie to horror. Zapewne zmyliła mnie okładka, która zarówno kolorystycznie, jak i graficznie mogłaby pasować do tego gatunku. Co do treści się pomyliłam, ale faktem pozostaje to, iż cel twórcy okładki został osiągnięty - przyciąga ona wzrok.

Młody  polski archeolog Paweł wyrusza po raz kolejny do Ameryki Środkowej w celu wzięcia udziału w projekcie archeologicznym. Po drodze zatrzymuje się w Meksyku, by znaleźć informacje, które będą przydatne podczas wykopalisk. W hostelu poznaje Annie - australijską podróżniczkę. Ze względu na to, iż dzielą ze sobą pokój zaczynają spędzać razem czas. Uzupełniają się idealnie, gdyż Annie to głodna wiedzy dziewczyna, a Paweł doskonale się spisuje odkrywając przed nią historyczne tajemnice południa i kulturę Majów. Podążają szlakiem ruin i dobrze się czują w swoim towarzystwie. Żądza przygód  powoduje, że podczas kolejnej wycieczki stają się tajnymi świadkami rozmowy złodziei artefaktów. Poszukiwany jest bezcenny zabytek, który został ukradziony z miejsca na którym podobno ciąży klątwa. W książce pojawia się także Jorge, zawodowy włamywacz, który wbrew swojej woli ma pomóc złodziejom w odnalezieniu antyku. Podsłuchana przez Pawła i Annie rozmowa przyniesie im pecha, gdyż zostaną napadnięci przez bandytów, którzy będą żądali udzielenia im pomocy w odnalezieniu zabytku. Archeolog jest przecież najlepsza kandydaturą do tego rodzaju przedsięwzięcia. Stawką jest jego życie, więc musi im pomóc. Czy Pawłowi uda się  odnaleźć artefakt? Czy bohaterowie ujdą z życiem i jaki jest koniec tej historii dowiecie się sięgając po tą książkę. Zapewniam Was, że warto!


Książka napisana jest łatwym językiem i lekko się ją czytało. Podobało mi się, jak autor przedstawiał głównych bohaterów i przeplatał wątki między sobą. Najpierw poznajemy Pawła i Annie, a za chwilę opisany zostaje zawodowy włamywacz Jorge. Początkowo co prawda książka nieco się dłuży, lecz już po chwili akcja nabiera rozpędu i wraz z wątkiem autorskim próbujemy nadążyć za akcją. Bez wątpienia dzięki umiejętnie skonstruowanej fabule mamy możliwość wraz z bohaterami poznać historię, ciekawostki kulturowe i przyrodę tamtych rejonów. A to wszystko za sprawą autora, który prywatnie jest archeologiem i z pasją bada zapomniane skarby Majów.


Na uwagę zasługuje także ciekawostka, że przy postaci Pawła pojawia się proces myślowy podzielony na 3 głosy. Co za tym idzie mamy obserwatora, filozofa i szydercę. Każdy z nich "zabiera głos" w różnych sytuacjach. Możemy obserwować jak wiele oblicz ma nasza osobowość i jak wiele sprzecznych "głosów" mamy w naszej głowie. Czasami nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego,  jak sprzeczne ze sobą są nasze myśli dotyczące tej samej sytuacji bądź osoby.

Dziękuje Wydawnictwu Po Godzinach za możliwość zrecenzowania tej ciekawej pozycji.


20 komentarzy:

 1. Faktycznie okładka sugeruje aż nie wiem jaka historie. Szła bym tutaj w jakieś tajemnicze zabójstwo. A tu masz taka ciekawa akcja. Podoba mi się przedstawione przez Ciebie krótko i na temat streszczenie tej książki. Grunt, że akcja się rozwija. Ciekawa jestem, jak Paweł poradził sobie z tą sytuacją.

  OdpowiedzUsuń
 2. sam tytuł sugeruje,że to ma być horror - aż się człowiek wystraszyć może :p A tu opis nieco mnie zaskoczył

  OdpowiedzUsuń
 3. chciałabym ją przeczytać, często czuję, że sama mam "różne osobowości" . może znajdę ją stacjonarnie

  OdpowiedzUsuń
 4. Okładka i tytuł sam w sobie mnie nie przyciąga - nie wiadomo czego tu się dokładnie spodziewać. Opis zupełnie co innego przedstawia i rozwinięta akcja, trzy sposoby myślenia jednego człowieka - tak chyba każdy ma czasami przy jakiś rozterkach.
  Z pewnością ciekawa ale sądzę, że jednak nie do końca dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Okładka rzeczywiście przyciaga wzrok i podobnie jak Ty pomyślałabym, że to horror. Fajnie, że książka jest napisana przez pasjonata i można dowiedzieć się z niej wielu ciekawych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka ma bardzo ciekawą okładkę. Tytuł jest dosyć mroczny. w sumie nie wiadomo czego można się spodziewać po tej niemniej jednak na pewno jest warta przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię od czasu do czasu sięgnąć po taką książkę.

  OdpowiedzUsuń
 8. okładka dosc zagadkowa, nie wiem czy siegnelabym po nią , troche mnie przeraza haha :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Okładka mnie nie przekonuje, ale z tego co czytam to treść by mi się spodobała bardzo.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo podoba mi się ta propozycja i chętnie po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Kochana, dziś czytałam recenzję tej książki na innym blogu - jakże ona się różni! Nawet napisałam, że to książka zupełnie nie dla mnie. Jednak po Twojej recenzji, tak mnie zaintrygowała - że koniecznie muszę sprawdzić, jak to będzie u mnie rzeczywiście! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo zaciekawiła mnie ta ksiązka, a najbardziej sam jej tytuł. Koniecznie muszę sobie ją sprawić :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czytalam już gdzies recenzję tej książki i mnie zaciekawiła ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Po tytule i Twojej recenzji, aż mam ochotę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Widziałam już tą książkę w kilku miejscach i zaciekawiła mnie, muszę przyznać ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Myślę, że chętnie bym ją przeczytała ;]

  OdpowiedzUsuń
 17. niestety nie jest to książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Również odniosłam mylne wrażenie patrząc na tą okładkę! Aż mi trochę wstyd,że oceniłam ją w taki sposób. W wolnej chwili z pewnością po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Mi ta książka spodobała się dopiero od połowy :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2014 MarusiTestowanie , Blogger