10/14/2020 11:09:00 AM

Odzież robocza i jej zastosowanie. Niezbędny atrybut, czy wymysł właścicieli?

Podejmując się konkretnego zajęcia musimy dostosować się do obowiązujących w nim  reguł. Przede wszystkim zostają przydzielone nam obowiązki, które będziemy wykonywać. To właśnie na tym będzie polegać nasza praca. Jest to punkt kluczowy, natomiast istnieje kilka wątków pobocznych z których składa się nasze stanowisko. I mam tu na myśli określone zachowanie i ubiór. A więc jakie odzież robocza ma zastosowanie w konkretnej branży.

 ( znak mówiący o nakazie stosowania odzieży ochronnej)

  • Catering  
Odzież w branży gastronomicznej musi łączyć w sobie profesjonalny wygląd i wyjątkowy komfort użytkowania. O ile na kuchni bardziej kładzie się nacisk na ten ostatni aspekt, o tyle na sali zdecydowanym faworytem jest prezentacja. Kolekcja ubrań może zostać stworzona dla konkretnej branży łącząc w sobie nie tylko wygląd i funkcjonalność, ale także stworzyć doskonałą okazję do prezentacji loga naszej firmy.
  •   Produkcja żywności
Tu odzież powinna spełniać określone zasady higieny i bezpieczeństwa. Muszą być uwzględnione przepisy norm krajowych i międzynarodowych. Wyznacznikiem może być kolorystyka. Określona gama pozwala na wydzielenie strefy w której np. ryzyko zanieczyszczenia żywności jest wyższe niż zazwyczaj. Tu ubrania muszę być niemalże sterylne, a do dbania o nie używa się specjalistycznych środków czystości. 

  • Przemysł metalowo-maszynowy i chemiczny
Są branże, w których odzież robocza ma przede wszystkim chronić pracownika przed czynnikami zewnętrznymi, które podczas wykonywania jego pracy mogą okazać się szkodliwe.  Są to branże o podwyższonym ryzyku zawodowym, takie jak chociażby strażak, spawacz, górnik. Innowacyjne elementy ochronne oraz odblaskowe grają tu najważniejszą rolę. Niekiedy są tarczą chroniącą przed wysokimi temperaturami, rozpryskami spawalniczymi czy gorącym metalem.

Podsumowując, odzież robocza to z pewnością nie tylko wymysł kierownictwa. To element, który  przede wszystkim ma chronić nasze życie i zdrowie. Niekiedy jest to także nasza "wizytówka" firmy. Tak np. Oficjalny styl sekretarki, dyrektora, czy biznesmena. Pamiętajmy jednak, że "jak nas widzą, tak nas piszą". A w pracy prezentujemy przede wszystkim naszą branżę i markę, więc odpowiedzialność i wymagania są większe.

3 komentarze:

  1. Temat odzieży roboczej budzi często duży sprzeciw ze strony pracowników. Niektórzy mają nieustanne roszczenia, jednak pracodawca powinien zadbać o wyposażenie pracowników w środki ochrony. Odzież robocza wpisuje się też w kulturę firmy. Na pewno zatem noszenie takiej odzieży nie jest wymysłem naszego szefa :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Zgadzam się odzież robocza jest wizytówką firmy.

    OdpowiedzUsuń
  3. inspirujące wpisy i fajne zdjęcia

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz.